A Magyarországon felhasznált gáz meghatározó mennyisége keletről érkezik. A csővezeték induló oldalán az eladó Gazprom, a fogadó oldalon pedig a vevő E.ON nagykereskedő áll. Közöttük van a szállító, azaz a Panrusgáz, melynek tulajdonosai (minő meglepetés) a Gazprom és az E.ON.
Szegény Panrusgáz nem tudja megfizetni a rá kirótt u.n. válságadót, mert csak 0,5% haszonkulccsal működik, így nincs miből kifizetni az 1%-os adót. (Nem mellesleg a 0,5% az hatmilliárd forint). /Gondolom, nem kell nagy fantázia ahhoz, hogy elképzeljük, a tulajdonosok miért ilyen alacsonyra vették a haszonkulcsot. Azt se nehéz elképzelni, hogy a multik hogyan érik el, hogy a hazai leányvállalataik éppen hogy nyereségesek, és a valódi nyereség hogyan realizálódik külföldön/.
A fogyasztóhoz a gáz az E.ON nagykereskedőtől az E.ON Energiaszolgáltatón keresztül jut el. Ez a cég egyben a hálózatüzemeltető is. Ennek azért van jelentősége, mert az egyéb gázkereskedők (EMFESZ, Magyar Telekom) fizetnek az E.ON-nak a vezeték használatáért.
Ami gázárat illeti, csak az eleje és a vége ismert, azaz tudjuk, hogy mennyiért adja a Gazprom a gázt, és a végfelhasználók mennyit fizetnek érte. Ami a kettő között van, azt sűrű homály fedi. Időnként az Energiahivatal illetékese a dollár árfolyam emelkedésével indokol, kinyilatkoztatja, hogy kétszámjegyű emelés lenne indokolt, de az állambácsi kegyes, mert csak egyszámjegyű lesz az áremelés, és az se mindenkinek.
A Gazprom azt tervezi, hogy a jelenlegi 308$/em3 árat 327$/em3-re emeli. Ez 6,2%-os emelés. Manapság a dollár árfolyama 210 Ft körül van, ami azt jelenti, hogy a jelenlegi 64,7 Ft/m3-ről 68,7 Ft/m3-re emelkedik a gáz ára a cső elején. A cső végén, azaz a lakosságnál a gáz nettó ára jelenleg 101,8 Ft/m3 (az E.ON területén). Hová lesz, és milyen arányban oszlik meg a különbözet, a 37,1 Ft/m3. A kincstár haszna nyilvánvaló, mert az ÁFA 25,5 Ft/m3, de ez az előbbi értékek felett van. Emellett még nettó 1000 Ft/hó alapdíjat is fizetünk.
Milyen haszonkulcsokkal dolgozik az E.ON, ha az EMFESZ 8%-kal, a Magyar Telekom 5%-kal olcsóbban adja a gázt, és még a vezeték használatáért is fizetnek? (Csak emlékeztetőül a Panrusgáz 0,5%-os haszonkulccsal működik).
Ha a Gazprom 6,2%-ot emel, ha az infláció 4,5%, ha a bérek 3%-kal emelkednek, a dollár árfolyama 2% körül ingadozik, akkor mi indokolja a kétszámjegyű gázáremelést? (Az előző számok nem összeadhatók). Nekem csak a korábban gyakran emlegetett szó jut az eszembe: megszorítás.
Kérdezem, csak én emlékszem arra, hogy a jelenleg hatalmon lévők korábban milyen vehemensen tiltakoztak minden gázáremelés ellen, és ígérték, ők majd mindent visszacsinálnak?
Visszacsinálták???